Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Historyczne początki i sposoby wytwarzania szkła artystycznego

Ludzkość od zarania dziejów zna i korzysta z możliwości, jakie daje szkło. Archeolodzy twierdzą, że produkcję szkła rozpoczęto już w Mezopotamii, a najstarsze dowody na jego użytkowanie pochodzą sprzed 3,5 tysiąca lat. Według opowiastki rzymskiego historyka Pliniusza Starszego, feniccy kupcy przypadkiem wytopili szkło w ognisku przy transportowaniu kamienia. Miało mieć to miejsce mniej więcej w 5000 roku p.n.e.

Szkło na każdym kroku

W dzisiejszych czasach szkło wykorzystywane jest niemal w każdej dziedzinie naszego życia, bez niego praktycznie nie istniałaby optyka, ma ogromne znaczenie w budownictwie, transporcie a także na przykład w sztuce. Ciężko sobie wyobrazić nawet tak prozaiczną czynność jak codzienne gotowanie bez pomocy wyrobów ze szkła. Zróżnicowanie gatunkowe wpływa na metody jego powstawania. Królestwem szkła jest huta. w hutach powstają zarówno klasyczne, zwykłe przedmioty typu: butelki, szklanki, słoiki, ale także wspaniałe dzieła takie jak figurki, ozdoby oraz wiele przedmiotów codziennego użytku, ale z artystycznym akcentem.

Klasyczny sposób wytwarzania

Typowy, klasyczny sposób na powstanie szkła składa się z kilku etapów: prasowania masy szklarskiej, jej ciągnięcia, poddawaniu walcowaniu i procesu wytłaczania w formach. Następnie szkło musi “dojrzeć”, czyli powinno leżakować samoczynnie przez kilka tygodni. W tym czasie stygnie i twardnieje. Produkowanie szkła to pracochłonny i żmudny proces.



Produkcja szkła odbywa się w wysokiej temperaturze, co przekłada się właśnie na czas, kiedy wyrób będzie nadawać się do użytku. Piasek i inne dodatki miesza się i topi w piecu o specjalnej konstrukcji. Temperatura, którą osiąga znacznie przekracza 1000 stopni. Hutnicy przy pomocy długiej rury wyciągają szklaną masę, która nie przypomina jeszcze szkła a ciągnący się klej. Przy pomocy specjalistycznej dmuchawy nadaje się masie odpowiedni kształt. Kolejno szklane twory wkłada się do urządzenia nazywanego sprężarką. Sprężarka przyspiesza proces stygnięcia. W wyniku produkcji szkła powstają zanieczyszczenia, z czego najbardziej szkodliwe są chrom i żelazo. Skład szklanej masy zmienia się podczas wytapiania, stąd istnieje potrzeba stosowania wytopu doświadczalnego.

 

Niektóre rodzaje szkła produkuje się w wyjątkowo wysokiej temperaturze, jeden z przykładów stanowi szkło krzemianowe. Aby uzyskać ten rodzaj szkła, półfabrykaty należy topić aż w 1600 stopniach. Szkło krzemianowe ma szerokie zastosowanie w produkcji szyb, luster, szklanych naczyń, szkła laboratoryjnego, urządzeń optycznych ale również przedmiotów ozdobnych.

Polskie ośrodki produkcji szkła


W Polsce szklarstwo rozwinęło się bardzo efektywnie między innymi na Dolnym Śląsku i Łużycach. Predyspozycją do tego jest łatwy dostęp do surowców potrzebnych do produkcji szkła. W naszym kraju po dzisiejszy dzień istnieje wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do tradycji hutnictwa.
Techniki wytwarzania szkła przez lata doskonalono. Pozwoliło to na rozwój wielu gałęzi przemysłu i miało ogromny wpływ na historię. Nie zapowiada się, aby popularność szkła zmalała. Przez wieki nie wynaleziono równie dobrej, trwałej i plastycznej formy, dającej tak wiele możliwości zastosowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl