Jak i kiedy powstały patery na owoce?
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad historią i funkcją patery ? Wbrew pozorom, to niebanalny przedmiot z bardzo długą historią. W starożytnej Grecji patera była naczyniem obrzędowym. Miała kształt spłaszczonej misy na nóżce. Używano jej podczas sympozjonu. Była to część towarzyskiego spotkania następująca zaraz po posiłku głównym. Natomiast Rzymianie robili z patery użytek w czasie libacji. Było to naczynie, na którym składano ofiary, a libacja stanowiła swoisty rytuał religijny polegający na składaniu ofiar bóstwom z wylewanych na ziemię, drogocennych płynów.
Przez lata patera nabierała rozmaitych kształtów, wyglądu oraz stylu. W dzisiejszych czasach patery służą do serwowania żywności. Pełnią także funkcję dekoracyjną. Patera do tortu, zazwyczaj posiada nóżkę. Ma płaską formę, co ułatwia krojenie ciasta na kawałki. Patera na owoce zazwyczaj ma lekkie wgłębienie i przypomina kształtem swoją historyczną poprzedniczkę ze starożytności. Istnieją patery z kloszami a także wielopiętrowe.
Użytkowa forma ze szkła
W dzisiejszych czasach rozkwita sztuka użytkowa tworzona ze szkła. Hut oraz indywidualnych pracowni w naszym kraju jest wiele. Artyści z powodzeniem łączą użyteczność przedmiotów z pięknem i artyzmem. Wielu z nich nie przeszło obojętnie obok formy patery. Patera na owoce cały czas stanowi synonim dobrego stylu i elegancji, świadczy o dbałości o szczegóły i znajomości zasad Savoir-vivre. Do tego pozwala na prosty dostęp do owoców. Artyści, korzystając z niesamowitych możliwości jakie daje szkło artystyczne, produkują niesamowite formy, które przypominają obrazy zamknięte najczęściej w okrągłej formie. Taka patera wspaniale dopełni aranżację wnętrza, oraz nawet pusta będzie się świetnie prezentować na stole czy konsoli. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów - od skromnych jednokolorowych, przez kwieciste style po całkowicie abstrakcyjne formy. Niezależnie od tego, który wzór wybierzemy - jeżeli jest to przedmiot stworzony ręcznie, na pewno będzie się prezentować niesamowicie, ponieważ twórcy bardzo dbają o nawet najmniejsze szczegóły swoich projektów. Do tego szklane patery są ekologiczne, łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Piękne zdobienia i wysoka klasa szkła z jakiego są zrobione wspaniale wyeksponują zarówno sezonowe, jak i egzotyczne owoce. Ciekawie sprawdza się tu szkło weneckie tworzone tradycyjną techniką zwaną murano.
Wśród polskich twórców wspaniałe patery tworzy Edyta Barańska. Szklane patery stanowią obiekt jej zainteresowania od czasów ukończenia studiów. Od nich rozpoczęła swoją twórczą działalność, która prężnie się rozwija po dzisiejszy dzień. Jej patery zostały wyróżnione między innymi nagrodą ElleDeco a jedna z nich, na stałe zagościła w kolekcji polskiego wzornictwa w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Szklana patera to ponadczasowy przedmiot, który może służyć przez wiele lat. Patera stworzona ręcznie, z unikatowym wzorem może stać się rodzinną pamiątką i dziełem sztuki, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Taka patera wspaniale też zaakcentuje styl i charakter domu. Estetycznie wyeksponowana, z owocami czy też bez nich, będzie stanowić piękny akcent przyciągający wzrok.