Niezwykłe piękno szklanych lamp
Szkło jest popularnym tworzywem, którego sława nie słabnie od wieków. Wyroby ze szkła są ekologiczne, użyteczne, oraz trwałe. Wykorzystanie szkła jest popularne chyba w każdej dziedzinie życia. Trendy wnętrzarskie także nie pozostają obojętne i wykorzystują ten materiał w rozmaity sposób. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jest zastosowanie szkła w oświetleniu. Szkło można dowolnie formować, kolorować oraz ozdabiać. Sprawia to, że szklane elementy oświetlenia znajdziemy praktycznie w każdym stylu wnętrzarskim. Szkło piękne współgra ze światłem, nie jest nachalne a jednocześnie potrafi przyciągnąć odpowiednio wzrok. Dodatkowo szklana oprawa może nadawać światłu ciekawą formę, zakrzywiać kąt jego padania lub też odgrywać we wnętrzu istny teatr barw i blasku na ścianach i suficie. Szklane lampy widujemy w nowocześnie urządzonych kuchniach, klasycznych łazienkach oraz skandynawskich pokojach.
Różne style
Całkiem niedawno świat oszalał na punkcie podwieszonych żarówek - ich jedyną oprawą był wystylizowany kabel. To minimalistyczne oświetlenie wpisało się szczególnie w męski styl, nowoczesny design oraz loftowo - industrialne wnętrza. Prosta, szklana forma żarówki podbiła serca wielu użytkowników.
Klasycznego wyglądu i elegancji nadają wnętrzom szklane, delikatnie zdobione abażury. Tu można przebierać - dostępnych jest wiele modeli kloszy do lamp wiszących, kinkietów oraz abażurów do lamp stołowych czy lampek nocnych. Szyku dodają eleganckie, dyskretne złocenia, co w połączeniu ze światłem daje niesamowity efekt. Złoto pięknie podkreśla jasność. Ciekawie wyglądają też skromne szklane formy, bez dekoracji. Klasyka takiego produktu podkręci klimat praktycznie każdego pomieszczenia. Dla pomieszczenia taki klosz znaczy tyle, ile dla kobiety dyskretna biżuteria. Niby nic, a jednak idealnie dopełnia całość. Nawet styl boho, który charakteryzuje się ogromną ilością naturalnych kolorów, tworzyw i dodatków może z powodzeniem wykorzystać szkło do dopełnienia motywu w pomieszczeniu. Do tego typu wnętrz pasują proste, szklane klosze o mlecznym kolorze. Dodatkowo mogą posiadać elementy sznurka lub piórek. Interesująco wyglądają lampy z białym szklanym kloszem i czarną podstawą lub podwieszeniem. W ciekawy sposób nawiązuje to do ciemności i jasności. Wiele lamp w stylu art deco posiada właśnie taką kolorystykę.
Szklane lampy, poza dopełnieniem stylu i swoją funkcją użytkową, mogą także stanowić jeden z głównych elementów wyposażenia wnętrza. Szkło jest wspaniałą, plastyczną formą i jak żaden inny materiał wykorzystuje potencjał płynący ze światła. Przezroczyste lub półprzezroczyste szkło bez światła nie istnieje! Wiedzą o tym doskonale artyści i z powodzeniem to wykorzystują tworząc niesamowite klosze, podstawy a nawet całe lampy ze szkła.
Mocny artystyczny akcent
Szkło pozwala twórcom na mocne akcentowanie artyzmu. Ogrom technik zdobień, kolorów i możliwości nadawania form szkle pozwala w zasadzie na nieograniczone kreacje. Prawdziwym majstersztykiem stają się misternie tworzone żyrandole. Często w lampach z rysem artystycznym wykorzystuje się szkło weneckie.
W dzisiejszych czasach wnętrza projektuje się także pod kątem odpowiedniego oświetlenia. Warto wziąć pod uwagę wspaniałe, unikatowe szklane lampy. Z pewnością wpłynie to wspaniale na wygląd pokoju a także nasz nastrój.