Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Szkło fusingowe, czyli jakie?

Jedną z bardzo niesztampowych opcji szkła artystycznego stanowi szkło fusingowe. Fusing, to z angielskiego “fuse” czyli “stapiać”. Pod tą nazwą kryje się specyficzna technologia obróbki cieplnej szkła. Ta technika charakteryzuje się łączeniem, przy użyciu odpowiedniej temperatury, szklanych elementów o rozmaitych kolorach, kształtach, gatunkach. Tworzy to całościowo odpowiednią, pożądaną formę przestrzenną.

 

Niezwykła metoda

Tą metodą można osiągnąć monstrualne rozmiary, ograniczeniem jest jedynie rozmiar pieca. Jak każda forma produkowania i zdobienia szkła, także ta wymaga wiedzy, wprawy oraz zdolności manualnych.  Topienie szkła przeprowadzane jest w zakresie temperatur od 680oC do 830oC, służą do tego specjalnie skonstruowane piece posiadające dodatkowo funkcję chłodzenia. Takie piece dają możliwość gięcia, stapiania, formowania i dekorowania szkła w precyzyjny sposób, powtarzalny - ułatwia to i umożliwia standaryzację szklanych wyrobów. Pomocne jest to przy tworzeniu całych serii a nie pojedynczych dzieł.

 

Do metody fusingu stosuje się dedykowane materiały: rozmaite gatunki kolorowego szkła, pręciki szklane, granulaty, posypki, kalkomanie, farby szklarskie, tlenki metali, minerały, szkliwa oraz metale (np. platyna i złoto), formy, płyty i gipsowe matryce a także matryce ceramiczne i ze stali nierdzewnej oraz specjalne filce kaolinowe, papiery i środek oddzielający Szelf Primer.  Jak więc widać, twórczych możliwości istnieje naprawdę sporo.

 

Bardzo efektywną formą tworzenia szkła fusingowego są nietuzinkowe i unikatowe kompozycje projektowane przez kreatorów na zamówienia indywidualne. Technologia ta pozwala artystom na nieograniczone możliwości artystycznej ekspresji. Fusing pozwala nawet na tworzenie reliefowych płaskorzeźb - aby powstały, szkło stapia się warstwowo i dodatkowo można zatopić w nim inne materiały urozmaicające kompozycję.

 

Element aranżacji wnętrz

Artystyczne aranżacje ze szkieł stapianych częstokrotnie są źródłem zainteresowania prywatnych inwestorów. Ciekawe kompozycje ze szkła fusingowego zdobią budynki użyteczności publicznej i coraz częściej wnętrza domów. Kiedy wykorzysta się grę światła wprowadzoną przez podświetlenie, kompozycje fusingowe zdobią ściany niczym oryginalne obrazy. Pięknie też się prezentują jako elementy podświetlanych sufitów. Często też wstawia się je w otwory drzwiowe czy okienne. W ciekawy sposób prezentują się takie elementy w wystroju łazienkowym - pomieszczenie to nabiera lekkości, oryginalności i szlachetności dzięki takim zdobieniom.

 

Niesamowicie wyglądają elementy armatury ozdobione techniką fusingu. Stosuje się to przede wszystkim w przypadku szklanych umywalek. Fusing wspaniale nadaje charakteru ramom luster, okładzinom ściennym, przedmiotom użytkowym, w tym często misom, wazonom, kloszom lamp czy nawet przeszkleniom witryn meblowych. Popularne jest także wykorzystanie tego typu przeszkleń do blatów stołów, stolików i ław.

 

Dawne witraże

Współcześnie fusing zastępuje dawne witraże. Witraże mają także specyfistyczne widoczne obrysy z ołowianych taśm, w których oprawione są szklane elementy. Niezawsze jest to pożądane, a fusing jest zdecydowanie prostszą techniką i daje więcej swobody w twórczości.

Elementy ze szkła fusingowego tworzone na indywidualne zamówienia są piękne, ale też dość drogie. Alternatywne dzieła tworzone seriami pozwalają na obniżenie kosztów i jest to opcja bardziej przystępna dla przeciętnego człowieka, a jednak równie piękna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl