Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

W czym tkwi piękno szkła artystycznego?

Szkło ma bardzo długą historię. Według archeologów, produkowano je początkowo w Mezopotamii. Znaleziono ślady wskazujące, że szkło było używane już 3,5 tysiąca lat temu. Rzymski historyk Pliniusz Starszy rozprawiał, iż to kupcy feniccy przypadkiem wytopili je w ognisku przy transporcie kamienia. Miało mieć to miejsce około 5000 lat p.n.e. Początkowo szło było nieprzezroczyste.

W Czechosłowacji, Niemczech oraz Polsce ma długą tradycję malarstwo na szkle, wyrabianie kościelnych witraży a także tzw. kryształy - czyli cięte stołowe ołowiowe szkło. Początkowo szkło było importowane do naszego kraju, jednak już we wczesnym Średniowieczu na Piastowskich ziemiach istniały cztery newralgiczne ośrodki produkcji: Wrocław, Kruszwica, Opole i Wolin.

 

Szkło przez lata ewoluował nie tylko sposób jego użytkowania, ale także sposób pozyskiwania. Powstało jego wiele rodzajów, a piękno oraz rozmaite możliwości pozyskiwania ciekawych form, nie uszły uwadze także artystów.

 

Szkło ozdobne

Szkło artystyczne to mówiąc inaczej szkło zdobione. Modeluje się je z płynnej masy na gorąco. Aby dodać cech artyzmu, wykorzystuje się dodatkowo emalie, złocenia, szlifowanie, grawerowanie, punktowanie oraz rysowanie diamentem. Powierzchnię można również trawić kwasem bądź matowić piaskiem. Metody zdobień można podzielić na dwa rodzaje: zdobienie na zimno i na gorąco. Szerokie możliwości pracy ze szkłem są obiektem zainteresowania wielu artystów, jednak nie jest to prosta technika, wymaga wprawy, precyzji oraz nieco cierpliwości.

 

Produkcja szkła artystycznego

W dzisiejszych czasach w produkcji szkła artystycznego wykorzystuje się cechy i możliwości, które oferuje sam materiał. Formowanie ciekłego szkła pozwala uzyskać nowe, piękne i bogate formy przedmiotów - od pater, kieliszków, wazonów po unikatową biżuterię oraz misterne ozdobne figurki. Produkcja może odbywać się ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn. Jednak ręczne tworzenie przedmiotów nadaje im bardzo unikatowego charakteru. Wiele przedmiotów wykonywanych przez artystów można bez ogródek nazwać dziełami sztuki.

 

Niezwykłe przedmioty

Przedmiotami, które znajdują się niemal w każdym domu, są bombki. To wynalazek niemieckiego pochodzenia, który rozprzestrzenił się globalnie. Każdy z nas zna to piękno i delikatność zamknięte w okrągłej, wspaniale zdobionej formie. Bombki mają czysto dekoracyjny charakter, jednak z powodzeniem szkło artystyczne wykorzystuje się również do wykonywania przedmiotów codziennego użytku. Piękne miski czy patery nadają domom wyrafinowanego stylu, a lustra wspaniale dopełniają aranżacyjnego kunsztu. Spotkać można także unikatowe projekty stolików kawowych, w których wykorzystane jest szkło artystyczne. Bardzo ciekawą opcją jest wykorzystanie tego rodzaju szkła w oświetleniu. Światło, w połączeniu z wysublimowanym materiałem daje niesamowity efekt.

 

Szkło artystyczne w Polsce

W Polsce szkło artystyczne cieszy się także dużą popularnością, zarówno wśród odbiorców, jak i twórców. Artystyczne szklane przedmioty idealnie nadają się na upominki, a szklane małe dzieła sztuki są też często zamawiane w formie podziękowań np. zamiast pucharów.  Aktualnie w Polsce działa prężnie kilka sporych hut oraz liczne autorskie pracownie. Wiele z nich charakteryzuje długa tradycja oraz swoisty, niepodrabialny styl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl