Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Huta szkła artystycznego

Huta szkła artystycznego. Czym właściwie jest szkło?

Szkło to nic innego jak substancja składająca się ze stopionego piasku krzemionkowego, związków sodu i wapnia. Substancja ta znana była już 5 tysięcy lat temu w Egipcie i Mezopotamii jako barwione szkliwo, w późniejszym czasie jako perły, amulety i w końcu naczynia. Najstarsze z nich sięgają 1470 r. p.n.e. Wydobyto je z grobu Thutmosisa IV. Były to buteleczki na olejki i pachnidła, przeznaczone dla najbogatszych warstw społeczeństwa, które powstawały z formowanej ręcznie gorącej masy szklanej.

Rozwój szklarstwa artystycznego – pierwsza huta szkła artystycznego

Według wielu informacji pierwsza huta szkła artystycznego pojawiła się na przełomie XIII/XIV wieku. Dmuchanie szkła natomiast wiele, wiele lat wcześniej. To wydarzenie zmieniło na dobre losy szkła na świecie. W XVII wieku natomiast pojawił się kryształ czeski oraz angielski, które były lśniące i klarowne, dzięki czemu świetnie nadawały się do bogatego zdobienia szlifami i rytami. niemal do perfekcji.

Moda na zdobienia

Jeśli chodzi o zdobienia i wyroby szklane tworzone przez huty szkła artystycznego, to prawdziwy boom nastąpił XVIII stuleciu. Prace ze szkła zdobione były wieloma pięknymi materiałami. Na te dzieła mogli pozwolić sobie jedynie bogaci ludzie, którzy mieszkali na dworach królewskich i książęcych. W tamtejszych czasach bardzo modne było rytowanie, w ten sposób zdobiono: kielichy, karafki, kufle, szklanice czy flakoniki na przyprawy. Popularne było także zdobienie w taki sposób, aby nie pozostawić na danym naczyniu miejsca wolnego. W późniejszych okresie rokoka bardzo trendy stało się złocenie niektórych elementów. Pod sam koniec wieku XVIII popularny stał się styl klasycyzmu. Wraz z nim zmieniło się zdobienie, ograniczone do motywów roślinnych, antycznych, ozdobnych inicjałów, a także widoków miast.

Szkło artystyczne w dzisiejszych czasach

Tradycyjne szkło stanowi wyzwanie dla wielu artystów. Na weneckiej wyspie Murano po dziś dzień, utrzymywana jest od XIII wieku tradycja precyzyjnego i kolorowego hutnictwa i dmuchanego szkła weneckiego. W dalszym ciągu jest to światowe centrum dla artystów i amatorów szkła. Największe ilości różnego rodzaju szkła artystycznego wyrabia się bezapelacyjnie w Stanach Zjednoczonych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl