Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Huty szkła w Polsce

Krótka historia wytwarzania szkła…

Pierwsze wyroby tworzone z materiałów łudząco podobnych do współczesnego szkła, produkowano w różnych miejscach na świecie. Między innym w Fenicji już w III tysiącleciu p.n.e. Wlewało się wtedy roztopione szkło do różnych form. Podobna technika dotarła w późniejszym czasie do Egiptu oraz do Grecji około V wieku p.n.e. A wraz z upływem kolejnych wielu lat, w rezultacie szkło stało się materiałem tanim i szeroko dostępnym.

Huty szkła w Polsce

Polskie szkło ma ciekawą historię, która swoimi początkami sięga do średniowiecza. Warsztaty szklarskie i huty szkła w Polsce otwierały się tam, gdzie znaleźć można było potrzebne surowce dla tego przedsięwzięcia. Czyli: piasek kwarcowy, czysta woda, a także drewno, które służy do opalania pieców. Większa część hut szkła zlokalizowana była w litewskiej części Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obecnie miejsca te znajdują się za wschodnią granicą naszego kraju.

Najbardziej znane zakłady

Najsłynniejsza huta szkła w Polsce to ta znajdująca się w Urzeczu, w chwili obecnej jest to terytorium Białorusi. Powstała w roku 1737. Najbardziej jednak znanym polskim zakładem szklarskim jest Huta Szkła Niemen. Założona została w 1891 roku w Brzozówce na Ziemi Grodzieńskiej.
Natomiast huta szkła gospodarczego Hortensja, która powstała w Piotrkowie Trybunalskim w 1889 roku pod nazwą huta Anna. Huta zajmowała się przede wszystkim produkcją cylindrów do lamp naftowych oraz szkło okienne. W okresie międzywojennym Hortensja dostarczała do polskich domów wyjątkowo eleganckie szkło dmuchane w modnych formach stylu art deco. Huta Szkła Gospodarczego Hortensja zakończyła swoją działalność w połowie lat 90, mimo, że jeszcze w roku 1994 wartość eksportu jej wyrobów wynosiła niemal 3 miliony dolarów, to krótko później zakład przestał istnieć.
Bardzo znana i popularna jest działająca huta szkła w Polsce Julia znajdująca się w Piechowicach u podnóża Karkonoszy. Huta wytwarza najbardziej eleganckie wzory. Kryształy zarówno kolorowe, jak i bezbarwne. Miejsce zaprasza nie tylko do zakupu znakomitych kryształowych kieliszków, karafek, owocarek czy pater, ale także do zwiedzania wnętrza zakładu oraz poznania tajników pracy hutników. Historia Huty sięga XIX wieku, związana jest z nieistniejącą już hutą Josephine w Szklarskiej Porębie oraz Fritza Heckerta w Piechowicach. Ta ostatnia w 1923 roku połączyła się z Josephine, aby w 1958 roku zacząć funkcjonować pod obecną nazwą Julia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl