Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Szkło artystyczne

Szkło artystyczne – historia

Na początku jest niezwykle gorąca i płynna masa, dopiero z niej w wyniku kształtowania powstaje szkło artystyczne. Późniejsze wyroby dosyć często dekoruje się różnego rodzaju emaliami, szlifuje się je czy też piaskuje. Ilu artystów, tyle jest możliwości przetwarzania  szkła. Bardzo powszechne jest także polewanie powierzchni szkła kwasem w celu uzyskania ciekawych efektów. 

Szkło artystyczne w Polsce przechodziło rozkwit w czasach PRL-u, kiedy to Polacy i Czesi stali się często przykładem dla innych krajów. Po zmianie ustroju i kryzysie w 2008 roku wiele hut szkła przeszło w ręce prywatnie lub zostało zamkniętych, a szkło artystyczne z trudem się odradzało w nielicznych miejscach.


Odradzająca się sztuka

Obecnie sztuka tworzenia szkła artystycznego odradza się - pojawia się coraz więcej artystów, którzy tworzą dzieła sztuki ze szkła, a ich prace pokazywane są na całym świecie. Tradycje wytwarzania szkła artystycznego kultywowane są nadal na weneckiej wyspie Murano. Odwiedzić tam można MuseoVetrario, czyli Szklane Muzeum ze szkłem wytwarzanym lokalnie, a także archeologicznymi znaleziskami z Egiptu i Libanu. Artyści abstrakcyjni oraz także komercyjni w szkle dmuchanym są szczególnie aktywni w Wenecji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Holandii, Szwecji, Danii i Japonii.

Hiszpańskie tradycje

Tradycje hiszpańskie, jeśli chodzi o szkło artystyczne kontynuowane są nadal w Ameryce Południowej i Środkowej. Najbardziej znana jest Brazylijska artystka Kim Poor. To kobieta ceniona za ogromnie oryginalną technikę kładzenia szkła z rozpylonym, intensywnym pigmentem na stali. Efekty tej niebanalnej sztuki są szeroko komentowane i dostępne w postaci reprodukcji. 

W Polsce jednym z najbardziej znanych twórców jest Tomasz Urbanowicz, który w swojej pracy wykorzystuje wiele skomplikowanych technik. Prace tego artysty zdobią wiele prestiżowych obiektów przestrzeni publicznej w Polsce i na świecie. Nasz kraj obfituje w wiele prac ze szkła artystycznego, coraz częściej pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach, zmieniając całkowicie ich charakter.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl